^ powrót na poczatek strony
facebook

Uczniowie sami o sobie i dla siebie:)

Informacje na bieżąco, więc poniekąd na gorąco!

Wędkarstwo

Z czym na liny?

Ocena użytkowników:  / 2
SłabyŚwietny 

"Gdy łowisko zostanie już wybrane i przygotowane, możemy przystąpić do nęcenia. Jeśli nie mam informacji o rybach w nim występujących, najpierw muszę je przetestować. Sprawdzam, jakie ryby (gatunek i wielkość) występują w łowisku. Do kontrolnego nęcenia używam 4–6 kul zanęty wielkości małej pomarańczy. Oprócz tego kubkiem zanętowym podaję pół garści ziaren kukurydzy oraz niewielką ilość kasterów, pociętych gnojaczków i pinek. Za pierwszym razem nie można zbyt dużo wrzucić do wody.

 

Wyniki łowienia są dla mnie wskaźnikiem, jak powinienem postępować dalej. Jeśli złowiłem inne gatunki – leszcze, płocie, a nie udało mi złowić lina (a wiem, że powinny być), najczęściej daję łowisku drugą szansę. Po skończonym łowieniu wrzucam do wody 2 puszki kukurydzy i powracam na miejsce za 2–3 dni. Przez ten czas w łowisku powinny zagościć liny. Jeśli za drugim razem nie uda mi się złowić żadnego lina (przy dobrej pogodzie), zmieniam miejsce. Liny mogą być w innej zatoce i nie należy zbyt dużo czasu poświęcać na nęcenie miejsca, w którym z jakiś powodów ich nie ma. Jeśli jednak złowię lina, uznaję to za dobry znak. Wtedy po każdym skończonym łowieniu wsypuję w łowisko kukurydzę. Jej ilość zależy od rybostanu. W miejscu, w którym oprócz linów pojawiają się inne ryby, które mogą wyjadać kukurydzę, należy podać od 5 do nawet 10 puszek (1–2 kg). 

 

Na tym etapie łowienia wiem, że w zanęconym miejscu linów nie ma, ale bacznie obserwuję łowisko. Dużo mi mówi zachowanie małych i średnich ryb. Nagły zanik brań świadczy o tym, że mogły przypłynąć liny, które wypłoszyły drobiazg. Od tej chwili rozpoczyna się właściwe polowanie. Wiem, że małe ryby odpłynęły, więc nie będą żarłocznie zjadać tego, co za chwilę założę na haczyk. Od razu zmieniam przynętę. Zakładam coś mniejszego. Sprawdza się kombinacja biały robak lub kaster plus 3–4 ochotki. Liny chętnie zjadają taką przynętę."

 

W poprzednim numerze Piotr Lorenc przedstawił, jak wybiera łowisko na liny. W tym zdradza, w jaki sposób nęci i łowi te ryby. Szczegółowe informacje znajdziecie w artykule "Z czym na liny" w "Wędkarskim Świecie" 6/2013 na stronie 68. Materiał ze strony http://www.wedkarskiswiat.pl/wedkarski-swiat/174-06-2013/2260-z-czym-na-liny