^ powrót na poczatek strony
facebook

Uczniowie sami o sobie i dla siebie:)

Informacje na bieżąco, więc poniekąd na gorąco!

Wędkarstwo

Sezon na płocie

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 

"No i wreszcie się doczekałem. Tak jak łowcy troci czekają na pierwszy dzień stycznia, tak ja wypatruję początku prawdziwej wiosny, bo wtedy zaczynają brać płocie. W kwietniu przeważnie już bardzo dobrze żerują. Ale mimo tego nie można przesadzić z wielkością przynęty i mocą zestawu. 

Wiosną lubię łowić płocie w niewielkich zbiornikach. Dobre miejsca o tej porze roku przeważnie znajdują się w górze zbiornika, z dala od zapory. Płocie chętnie przebywają i żerują w ujściach rzek lub kanałów. Wybieram miejsca płytkie, maksimum do 2,5 m głębokości. Zwracam też uwagę, na to żeby nie było zbyt dużego uciągu.

W tym okresie najbardziej lubię łowić odległościówką. Nad wodę zabieram ze sobą swoją ulubioną wędkę – ultradelikatną odległościówkę Colmic Artax Attiva Match. Ma ona 4 m długości, miękką akcję i wyrzut zaledwie do 10 g. Mogę nią celnie zarzucić 10-gramowy waggler, skutecznie zaciąć rybę i cieszyć się holem płoci, bo wędka doskonale pracuje na każdej rybie. Jeśli między płociami zakręci się leszcz, to wtedy frajda jest jeszcze większa. (…)

Ważny jest też wybór odpowiedniego spławika. Zwracam uwagę nie tylko na jego wielkość, ale również na budowę. Według mnie do tego typu łowienia najlepsze są wagglery, które mają wymienną antenkę umieszczoną na węglowym pręciku. Ten element doceniam podczas wietrznej pogody. Cieniutka, węglowa antenka jest mniej podatna na powierzchniowy prąd spowodowany przez wiatr. Dzięki temu przynęta w wodzie zachowuje się naturalnie. Gdy łowi się zestawem z tradycyjną, grubą antenką może dojść do takiej sytuacji, że spławik jest bardzo szybko spychany przez prąd i pociąga za sobą resztę zestawu. Przynęta gna przez łowisko lub co gorsza płynie w kierunku przeciwnym niż naturalny ruch wody. Tak podaną przynętę płocie najczęściej ignorują."

 
  Adam Niemiec - drużynowy mistrz świata w spławiku podpowiada, jak najlepiej rozpocząć "Sezon na płocie". Szczegóły znajdziecie w "Wędkarskim Świecie" 4/2013, na stronie 58.   Materiał ze strony http://www.wedkarskiswiat.pl/wedkarski-swiat/172-ws-042013/2214-sezon-na-plocie